گالری تصاویر
پیوندهای مهم
  • پورتال امام خمینی
  • دفتر مقام معظم رهبری
  • ریاست جمهوری
  • معاونت امور مجلس
  • نقشه جامع علمی کشور
  • Ministry of Science, Research and Technology
  • صندوق احیا و بهره برداری از بناهای تاریخی و فرهنگی کشور
بخش اقتصادي

   روابط اقتصادی با ایران

 

 روابط اقتصادی ایران و نروژطی سالیان متمادی به صورت سنتی و در سطح حداقلی برقرار بوده است. امضاء عهدنامه مودت و دریانوردی در سال 1309، معافیت متقابل شرکت های هواپیمایی از پرداخت مالیات در سال 1335، برگزاری کمیسیون اقتصادی مشترک فنی و اقتصادی در سال 1357، سفر معاون وزیر خارجه و قائم مقام وزیر صنعت و معدن این کشور به تهران، سفر وزیر نفت و انرژی نروژ به ایران در سال 1370، سفر وزیر نفت کشورمان به نروژ در سال 1371 جهت شرکت در اجلاس تولید کنندگان و مصرف کنندگان انرژی، امضاء یادداشت تفاهم همکاری های نفتی بین وزارت نفت دو کشور در سال 1382 از جمله موارد قابل ذکری می باشد که قبل از اعمال تحریم ها بین دو کشور در جریان بوده است.

در دوره سه ساله اخیر روابط دو کشور وارد مرحله جدیدی شده است که افزایش سفرهای مقامات دو کشور از جمله سفر دکتر نهاوندیان رئیس دفتر رئیس جمهوری (1393)، سرکار خانم ابتکار رئیس سازمان محیط زیست (1394)، سفر وزاری امور خارجه دو کشور (1396 , 1395) و معاونین آنها و نیز برگزاری سمینارهای اقتصادی در دو کشور و نتیجتاً ارتقای سطح همکاریهای اقتصادی و حضور برخی شرکتهای نروژی در ایران از جمله ویژگیهای آن است.

 نروژ به عنوان کشوری در شمال غربی اروپا و دارای پتانسیل‌های قابل توجه در بخش های مختلف بویژه استخراج نفت و گاز در فراساحل (offshore) و فلات قاره، صنعت شیلات و نیز صنایع کشتی‌سازی و کشتی‌رانی همواره برای کشورمان واجد جذابیت های همکاری بویژه در راستای بهره مندی از توانمندی های فنی و مهندسی آن کشور بوده و تاکنون توافقاتی در این زمینه نیز حاصل گردیده است.

از سوی دیگر جمهوری اسلامی ایران به عنوان یکی از کشورهای غنی به لحاظ منابع نفت و گاز و همچنین از صادرکنندگان عمده نفت عضو اوپک و دارای ظرفیت های اقتصادی و سیاسی قابل توجه و بعضا منحصر به فرد از جمله بازار80 میلیونی داخلی و بازار300 میلیونی کشورهای همجوار در کنار نیروی انسانی تحصیلکرده و فعال، همواره واجد جاذبه و زمینه‌های بسیار در مراودات و همکاریهای اقتصادی و بازرگانی متقابل بوده است.

روابط تجاری و بازرگانی ایران و نروژ چندان گسترده نیست و بر اساس اطلاعات موجود اهم واردات ایران از نروژ عبارتند از: تجهیزات و ماشین آلات عمومی صنعتی، انواع ماهی، مواد و محصولات شیمیایی، فرآورده‌ها و تولیدات چوبی و چوب پنبه، ماشین آلات و تجیهزات تولید برق، انواع ماشین‌آلات، دستگاه ها و ماشین آلات الکتریکی، تجهیزات حمل و نقلی از جمله کشتی، ساختمان های پیش ساخته و تجهیزات و ابزار آلات علمی و فنی و حرفه ای.

صادرات ایران به نروژ نیز عبارتند از: میوه و سبزیجات، چای و ادویه جات، نخ نساجی و پارچه، غلات و حبوبات، محصولات خوراکی متفرقه، برخی دانه‌ها و میوه‌های روغنی، مواد خام حیوانی.

بخش اقتصادی سفارت آمادگی دریافت پیشنهادات، زمینه‌سازی برقراری ارتباطات اقتصادی شرکتهای دو کشور و نیز ارائه مشاوره درخصوص همکاریهای اقتصادی می باشد.

تلفن تماس: 23272967 (0047) و ایمیل:     osl.economic@mfa.ir

 

 

 

اداره کل ارزیابی و نظارت
سامانه تایید اسناد کنسولی
برای تایید کلیه اسناد کنسولی و دانشجویی اعم از وکالتنامه ، گواهی امضا، تایید مدارک دانشجویی و پزشکی امکان پذیر است
سامانه روادید الکترونیکی
امکان دریافت روادید الکترونیک به صورت برخط در این سامانه تعبیه شده است
سامانه امور کنسولی و ایرانیان
در این سامانه کلیه فرم های کنسولی و قوانین مربوطه درج گردیده است
کليه حقوق اين سايت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران